Statystyki wypadków na polskich drogach z roku na rok ulegają poprawie. W dużej mierze wynika to z coraz surowszych przepisów prawa w tym obszarze oraz rosnącej świadomości kierowców. Niestety zupełnie odwrotnie wygląda kwestia jazdy pod wpływem alkoholu. Dane są alarmujące – w samym 2022 roku za prowadzenie pojazdów po wypiciu alkoholu zatrzymano ponad 97 tysięcy kierowców, co stanowiło aż 25% procentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Widać wyraźnie, że skala problemu nie tylko nie maleje, ale drastycznie rośnie. Co grozi za jazdę po alkoholu i jakie mogą być jej konsekwencje?

Jazda pod wpływem alkoholu to jeden z największych problemów na polskich drogach. Statystyki szczególnie źle prezentują się w okresie urlopowym – w samym sierpniu 2022 roku zatrzymano prawie 11 tys. kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Niestety nie lepiej prezentują się weekendy czy święta – 1. stycznia 2023 roku odnotowano prawie 400 takich sytuacji. Zaostrzane z każdym rokiem przepisy nie przynoszą założonych efektów – liczba przestępstw drogowych z udziałem pijanych kierowców wciąż rośnie. Jazda po alkoholu to także jeden z najczęstszych problemów prawnych, w których Polakom pomaga adwokat. Warszawa, Łódź, Kraków, ale także niewielkie miejscowości – problem pijanych kierowców jest obecny w całej Polsce. Jakie konsekwencje grożą za takie przewinienie? Wyjaśniamy.

Stan po użyciu alkoholu vs stan nietrzeźwości

Zgodnie z polskim prawem funkcjonuje minimalna, dopuszczalna norma zawartości alkoholu we krwi – wynosi ona do 0,2 promila. Kiedy jednak poziom ten zostanie przekroczony mamy do czynienia z jazdą pod wpływem alkoholu. Polskie prawodawstwo wyróżnia dwa stany: po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, które zależne są od zawartości alkoholu we krwi kierowcy. Wpływają one także na rodzaj oraz wymiar kary. Stan po użyciu alkoholu ma miejsce wtedy, kiedy jego zawartość wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ lub od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. Stan nietrzeźwości występuje z kolei wtedy, kiedy zawartość alkoholu wynosi lub prowadzi do stężenia 0,5 ‰ we krwi lub powyżej  0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

Kary za jazdę po alkoholu

Polskie prawodawstwo z roku na rok coraz surowiej karze kierowców, którzy decydują się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu. Sam wymiar zasądzonej kary jest jednak zależy od stężenia alkoholu we krwi, które odnotowano u zatrzymanego kierowcy. Zgodnie z powyższym prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu to wykroczenie, za które grozi grzywna od 2,5 tys zł. do nawet 30 tys. zł. lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat i 15 punktów karnych. Wsiadanie za kierownicę w stanie nietrzeźwości traktowane jest już jako przestępstwo, które regulowane jest przepisami kodeksu karnego. Grozi za nie grzywna, kara ograniczenia wolności lub więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz 15 punktów karnych.

Prowadzenie po alkoholu – co robić?

Bliska Ci osoba została zatrzymana za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu? Będzie jej potrzebny adwokat. Warszawa, Gdynia, Śląsk – bez względu na to, gdzie doszło do zatrzymania kierowcy, przysługuje mu prawo do obrony. Warto w tym celu skorzystać z profesjonalnej pomocy doświadczonego prawnika, który nie tylko od początku określi z klientem odpowiednią strategię obrony, ale także będzie go reprezentował na każdym etapie postępowania – zarówno w sytuacji kiedy mamy do czynienia z wykroczeniem, jak i przestępstwem karnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here