kariera w finansachPlanując swoją karierę mamy naprawdę dużo możliwości do wyboru, a to jaką drogą podążymy jest najczęściej zależne od naszego charakteru i osobistych preferencji. Dzielimy się na wiele typów ludzi, którzy mają różne oczekiwania od rodzaju i formy codziennie wykonywanego zajęcia. Jedni wybiorą pracę łatwą i niewymagającą, ktoś inny będzie chciał żeby była ona dla niego formą życiowego spełnienia, a jeszcze inni z nas będą chcieli żeby przede wszystkich dobrze zarabiać, a wykonywane zajęcie było zajęciem prestiżowym i budzącym zachwyt wśród znajomych.
Przykładem tego ostatniego, będzie bez wątpienia praca w branży finansowej.
Samo pojęcie branży finansowej jest dość ogólne, składa się na nie cały szereg zawodów, możemy być analitykiem finansowym, bankowcem lub maklerem giełdowym. Sama kariera w finansach może być interesującą przygodą, ale samo budowanie kariery nie jest zupełnie prostym procesem. Planowanie kariery w finansach, powinniśmy rozpocząć jeszcze w szkole średniej.

Jak zaplanować karierę w finansach?

Odpowiadając sobie wcześnie na pytanie jak ułożyć karierę w finansach, będziemy wiedzieli co robić, żeby nasza kariera w finansach przebiegała bezproblemowo. Więc, jak ułozyć karierę w finansach? Podstawowym elementem będzie wybranie odpowiedniej szkoły średniej i kierunku studiów. Dobrym pomysłem na szkołę średnią będzie technikum o profilu finansowym, np. ekonomiczne lub liceum o profilu matematycznym lub specjalistycznym finansowym. Idąc na studia, najlepiej jest się nastawić na kierunki finansowe i ekonomiczne. Warto wybrać, uczelnię typowo ekonomiczną – taki wybór później bardzo dobrze wygląda w CV. Podczas studiów, warto nie skupiać się na samych przedmiotach akademickich, warto szukać innych form zdobywania wiedzy, jak np. kursy internetowe, można zrobić stacjonarny kurs dla maklerów, czy postarać się o przyjęcie na jeden z wakacyjnych staży w dużych korporacjach. Zawsze mile widziana jest też aktywność w kołach naukowych.

Gdzie szukać pracy w branży finansów?

planowanie kariery w finansachGdy już samo planowanie kariery w finansach mamy za sobą, trzeba pomyśleć jak znaleść pierwszą pracę. Jeśli wcześniej tego nie robiliśmy kilkumiesięczny staż okaże strzałem w dziesiątkę. Nie powinniśmy mieć większego problemu, żeby się na taki załapać. Najlepiej jest zawsze wybrać dużą korporację o ułożonej hierarchii. Jeśli program stażowy w firmie stoi na wysokim poziomie, będzie to świetna okazja, żeby nie tylko zyskać pierwszy znaczący wpis w naszym życiorysie zawodowym, ale także zdobyć bezcenne doświadczenie.
Samych ofert pracy najlepiej szukać w internecie. W sieci znajdziemy wiele specjalistycznych portali z ogłoszeniami. Świetnym miejscem, okaże się także linkedin, który jest miejscem łączącym profesjonalistów z wielu branż. Jeśli nawet nie znajdziemy interesującego nas ogłoszenia, warto odwiedzić strony internetowe firm, które potencjalnie mogły by zostać naszymi pracodawcami. Częśto znajduje się tam zakładka kariera – nawet jeśli jej nie ma, warto wysłać swoje CV – może się okazać, że w przyszłości będą szukali kogoś o profilu podobnym do naszego.

Jak ważne jest dobre CV i listy motywacyjny?

Napisanie dobrze wyglądającego CV i listu motywacyjnego, jest rzeczą równie ważne jak nasze dotychczasowe doświadczenie i wykształcenie. Pamiętajmy, że rekruter takich CV widzi dziennie setki sztuk – warto więc, żeby nasze czymś się wyróżniało. Zadbajmy o oprawę graficzną takich dokumentów. Najważniejszą zasadą jest, żeby wyglądały one profesjonalnie i schludnie, jeśli mamy wątpliwości co do naszego zmysłu artystycznego, możemy ten proces zlecić grafikowi komputerowemu, który zadba o to za nas. W samym liście motywacyjnym warto się wykazać nietuzinkowościa, wyrachowaniem oraz oryginalnością. Warto pokazać się jako osoba kreatywna, nie bojąca się wyzwań. Najlepiej pokazać, że praca w tej firmie nie będzie dla nas tylko „pracą”, ale także formą życiowego spełnienia.

Mam nadzieję że, tym artykułem przybliżyłem Wam temat zaognienia jak ułożyć karierę w finansach. Liczę, że temat Was zaciekawił, a informację okażą się przydatne.

Jeżeli chodzi o branżę finansów, to karierę możemy rozpocząć już na etapie naszej edukacji. Bardzo wiele wyższych uczelni posiada swoje biura karier, a tam czeka wiele ofert na pracę lub staże dla studentów. Często właśnie są to wszelkiego rodzaju instytucje finansowe jak banki czy też podmioty zajmujące się na przykład pośrednictwem finansowym. Zdecydowanie warto jest już na tym etapie rozpocząć staże. Dzięki temu zdobędziemy niezbędne doświadczenie i po ukończeniu studiów, będziemy mieli już staż, co znacząco ułatwi nam znalezienie pracy.

Jeżeli planujemy karierę w finansach, a w danym momencie nie ma żadnych ofert stażu, to warto być może zainteresować się jakimś wolnotariatem. Dzięki temu naszego przyszłego pracodawcy będziemy wyglądali bardziej atrakcyjnie, ponieważ widać że lubimy działać,a bezczynne siedzenie nie jest naszym naturalnym środowiskiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here