Wszyscy chcemy, żeby nasze dzieci rozwijały się dobrze i według ustalonej przez specjalistów normy. Zdarza się, że uczeń szkoły podstawowej jest inteligentny i ma duży potencjał, natomiast nie potrafi się skupić w wyniku nadpobudliwości psychoruchowej. Czym jest ADHD i jak sobie z nim radzić?

ADHD u dziecka – wyrok?

Od razu spieszymy z odpowiedzią – oczywiście, że nie. ADHD jest to międzynarodowy skrót od Attention-Deficit Hyperactivity Disorder. Pełna nazwa zaburzenia po polsku brzmi: zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Oznacza to, że dziecko w żadnym wypadku nie jest gorsze lub niesprawne, jedynie ma poważne problemy z koncentracją, oraz odczuwa potrzebę nadmiernego ruchu. Istnieje specjalna terapia dzieci z ADHD, dzięki której uczniowie uzyskują lepsze wyniki w nauce i po prostu łatwiej im funkcjonować w szkole. Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci nie przekreśla szkolnych sukcesów, dlatego zamiast się zamartwiać, warto zapoznać się z dostępnymi na rynku pomocami.

Na czym polega terapia ADHD?

Przede wszystkim należy zacząć od dobrej diagnostyki. Dziecko, u którego podejrzewa się nadpobudliwość ruchową, dostaje skierowanie do poradni psychologiczno-pedagogicznej, w której zespół specjalistów diagnozuje małego pacjenta. Takie zaświadczenie najczęściej wystawia lekarz rodzinny na prośbę rodziców, albo psycholog szkolny.

Po diagnozie trzeba określić potrzeby kształcenia dziecka, odbywa się to w porozumieniu z rodzicami i nauczycielami oraz dyrekcją szkoły – poradnia wystawia dokument, w którym opisuje dokładne zalecenia. Wraz z pismem zazwyczaj rozpoczyna się terapię ucznia na wielu polach. W procesie zawsze uczestniczą psycholog i pedagog, czasem wymagana jest również pomoc logopedy oraz fizjoterapeuty.

Terapia w domu i w szkole

Nauczyciele i rodzice mogą, a nawet powinni, wspomóc proces terapeutyczny dla lepszych efektów. Proponujemy profesjonalne pomoce dydaktyczne, które w formie zabawy usprawniają koncentrację oraz obniżają potrzebę rozładowania ruchowego emocji. Oferujemy aktywności ruchowe i te, które wymagają pracy przy stoliku. Zadania związane z produktami wymagają od ucznia skupienia oraz usprawniają myślenie analityczne i przyczynowe. Te obszary rozwoju są niezbędne do prawidłowego przyswajania wiedzy szkolnej, jednocześnie ćwiczą tak niezbędne dla dzieci z ADHD, skupienie na danej czynności. Znajdą tutaj Państwo również ćwiczenia rozpoznawania i nazewnictwa własnych emocji, co pomoże w dojrzały sposób wyrażać siebie, a co za tym idzie, ograniczy impulsywność. Ćwiczenia psychoruchowe ułatwiają współpracę obydwu półkul mózgowych i umożliwiają relaksację. Pamiętaj, że nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci to nie koniec świata – wystarczy nieco chęci i pracy, żeby pociecha czuła się dobrze. Zapraszamy do zakupów na stronie www.mojebambino.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here