Wraz z reformą oświaty ma zmienić się także sposób kształcenia uczniów. Otóż nacisk na formę i treść nauczania powinien być taki sam, zatem należy tak podawać wiedzę, aby nie była tylko kolejną formułką i następstwem „zakuć, zdać, zapomnieć”. Ważna jest efektywność nauczania i efekty jakimi mogą poszczycić się uczniowie. Czasami można odnieść wrażenie, że sposób nauki np. z języka polskiego nie był trafny, wszak wiele osób potrafi wyrecytować „LITWO, OJCZYZNO MOJA!”, a niekoniecznie potrafi poprawnie ułożyć zdanie. Zatem, dlaczego tak ważna jest nauka poprawnej polszczyzny?
Jak cię słyszą, tak cię oceniają
Mówi się, że większość z nas jest wzrokowcami. Fakt, czasami pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, także dla rekrutera, ale nawet najlepszy dress code nie pomoże na rozmowie kwalifikacyjnej, jeżeli nie będziesz potrafił się poprawnie wysłowić. Możesz mieć świetne CV i duże doświadczenie, ale i to może być niewystarczające, jeżeli zwyczajnie nie możesz poprawnie ułożyć zdania. Wszak w wielu zawodach niezwykle ważny jest kontakt z klientem, który może być bardzo ograniczony przez problemy z gramatyką. Zatem jeżeli chcesz zrobić dobre wrażenie na innych to koniecznie pamiętaj, że nauka języka polskiego jest bardzo ważna. Bądź aktywny na lekcjach, co także pozwoli wyćwiczyć ci poprawny język. Ponadto ucz się systematycznie i regularnie powtarzaj materiał, tym bardziej że podręcznik Ponad słowami to materiał przedstawiony ciekawie i jednocześnie bardzo łatwo się go nauczyć.
Mówisz poprawnie jesteś inteligentniejszy
Chyba każdy z nas chce być uważany za osobę inteligentną i jednocześnie obytą. Niestety problemy z odpowiednim wysławianiem się prowadzą do rozchwiania norm i zwyczajnie nie pamiętamy jak poprawnie się wyrażać, zatem rozmawiając z innymi osobami możemy być oceniani nie zawsze w najlepszym świetle. Wchodząc z drugą osobą w polemikę możemy być już na straconej pozycji jeżeli popełniamy błędy językowe, wszak ocena naszej inteligencji w oczach danej osoby spada i nie jesteśmy traktowani jak równorzędny partner.
Łatwa komunikacja, łatwe nawiązywanie kontaktów = sukces
Chcą osiągnąć sukces w kręgach towarzyskich, czy zawodowych warto, a nawet trzeba mówić poprawnie po polsku, a nie „polskiemu”, co niestety coraz większej ilości osób się zdarza. Ale bądźmy szczerzy, jeżeli chcemy nawiązać z daną osobą kontakt, to koniecznie powinniśmy poprawnie się wyrażać, wtedy choćby sama rozmowa jest na poziomie. Chyba każdemu z nas zdarzyło się już rozmawiać z osobą, które popełniała błędy w wypowiedzi, tak rażące, że aż mieliśmy ochotę wykrzyczeć jej radę o zakupie słownika, bądź też książki ponad słowami”, jednak nie każdy się powstrzyma, a bycie skrytykowanym, czy wręcz wyśmianym za niepoprawne wyrażenie się w języku ojczystym, bądź co bądź, jest poniżające. Zatem, jeżeli chcemy nie mieć problemów z nawiązywanie kontaktów i zależy nam na komunikacji, to warto, a nawet trzeba poprawnie się wyrażać.
„ …IŻ POLACY NIE GĘSI, IŻ SWÓJ JĘZYK MAJĄ”
Kultura języka i tożsamość narodowa ściśle się ze sobą łączą. Wszak każdy narów ma swój język i jest on częścią przynależności dla każdego z nas. Nasz polski język też jest piękny, choć pełno w nim trudnych wyrazów, czy często skomplikowanych zasad gramatycznych, to niewątpliwie odróżnia nas od innych narodowości. Możemy czuć się Europejczykami, czy obywatelami świata, ale nadal jesteśmy też Polakami i tak jak Francuzi są dumni ze swojego języka, tak i my powinniśmy być. Zatem koniecznie należy ciągle się uczyć i starać się poprawnie wysławiać, wszak nasz język jest częścią naszej kultury.
Jako Polacy powinniśmy się poprawnie wyrażać, gdyż nasz język jest też naszą tożsamością. A jednocześnie mówiąc poprawnie jesteśmy uważani za inteligentniejszych oraz zdecydowanie łatwiej nam znaleźć pracę, wszak robimy wtedy lepsze wrażenie. Z dwóch kandydatów o tych samych kwalifikacjach zatrudniony zostanie ten, który lepiej się wysławia. Zatem, aby ćwiczyć poprawną gramatykę, czy składnię warto np. czytać książki.