Przerwy w pracy, a przede wszystkim te, w których odchodzimy od komputera są niezwykle ważne. Bardzo często są one bagatelizowane, co wpływa na późniejszą produktywność. Dzięki przerwom w pracy zachowujemy też energię, którą przeznaczymy dla rodziny, przyjaciół lub dla samych siebie. Według specjalistów najlepiej jest robić krótkie przerwy często, niż długie rzadko. Takie działanie możemy osiągnąć poprzez stosowanie techniki pomodoro w swoim codziennym życiu. Co przepisy mówią o przerwach w pracy? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/przerwy-w-pracy-przy-komputerze-i-nie-tylko/
Jak przerwa w pracy wygląda z perspektywy przepisów?
Przepisy mówią jasno, że każdy pracownik, który zatrudniony jest na umowę o pracę, który pracuje w wymiarze czasu pracy minimum 6 godzin dziennie, ma prawo do nieprzerwanej, 15-minutowej płatnej przerwy w pracy. Przerwa ta wliczona jest do czasu pracy. Potocznie nazywana jest ona przerwą śniadaniową.
Wspomniany wcześniej kwadrans to jedynie minimum. Pracodawca może zgodzić się na wydłużenie takiej przerwy. Pracownik nie powinien spędzać jej jednak poza firmą. 15 minut przerwy przysługuje nam bez względu na to ile czasu spędzasz w pracy. Oznacza to, że pracownik, który pracuje 10 godzin dostanie taką samą przerwę jak osoba, która pracuje 8 godzin i jest to przerwa wynosząca kwadrans.
Ile czasu trwa przerwa w pracy?
Czy na „śniadaniowym” kwadransie dłuższa przerwa się kończy? Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy dłuższa przerwa kończy się na wspomnianych wyżej 15 minutach. Pracodawca może jednak wprowadzić przerwę, która nie jest wliczona do czasu pracy. Co za tym idzie jest ona bezpłatna. Kodeks Pracy przewiduje maksymalnie 60-minutową przerwę w pracy. Wówczas pracownik swobodnie dysponuje swoim czasem. Może on wyjść z firmy, aby odwiedzić urząd lub lekarza.
Co więcej, pracownik może zrzec się tej przerwy, a pracodawca nie musi uwzględnić takiego wniosku. Ilość przerw w pracy oraz zasady ich wykorzystanie muszą być zawarte w regulamin zakładu pracy.
Niektóre osoby posiadają prawo do dodatkowych przerw. Są to przerwy:
- na karmienie dziecka piersią,
- dla osoby niepełnosprawnej,
- dla pracownika młodocianego,
- aa przewidziane szkolenie BHP,
- na badanie okresowe,
- na firmowy opłatek.
Przerwy w pracy przy komputerze
Rozporządzenie ministrów mówi o tym, że pracodawca musi zapewnić pracownikowi pracującemu przy komputerze – 5 minut przerwy, po każdej godzinie pracy.
Zobacz też: http://www.karierait.pl/dla-kogo-i-na-jakich-warunkach-przeznaczona-jest-praca-tymczasowa/