Rok 2021 dobiegł końca, więc czas na kompleksowe podsumowanie minionego czasu, w kontekście rynku pracy. Bieżąca analiza prezentuje zmiany, charakterystykę stanowisk, a także najważniejsze spekulacje na nadchodzący okres. Zapraszamy do raportu dotyczącego rynku pracy w Polsce!
Statystki nie kłamią
Główny Urząd Statystyczny przedstawia szereg interesujących danych. Z ustaleń wynika, że początek 2022 roku generuje stopę bezrobocia na poziomie 5,5%, co oznacza 1 punkt procentowy spadku, w porównaniu do stycznia ubiegłego roku.
Co szczególnie interesujące, nowy rok wykazuje znacznie większy przyrost bezrobotnych. Ilość osób bez pracy wynosi ponad 927 tysięcy, co stanowi 15% wzrostu do roku poprzedniego. Jednocześnie, urzędy informują, że pierwszy miesiąc nowego roku oferował ponad 115 tysięcy wolnych stanowisk pracy, a także aktywizacji zawodowej.
Warto podkreślić wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogółem w sektorze przedsiębiorstw. Styczeń 2022 roku eksponuje 6064,24 zł w ujęciu brutto.
Polski rynek zawodowy
Raport PARP „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Luty 2022” przywołuje wiele cennych informacji. Sprawozdanie odkrywa najczęstsze powody, które motywują Polaków do zmiany stanowiska. Podstawowym czynnikiem jest chęć progresu zawodowego, a brak możliwości rozwoju odnosić się do 44% ankietowanych.
Kolejnym aspektem, który wpływa na zerwanie współpracy, jest wyższa stawka wynagrodzenia oraz atrakcyjniejsza metoda zatrudnienia u konkurencji. To właśnie branża hotelarska, gastronomiczna i handlowa, przoduje w kategorii największej rotacji pracowników.
Aby zagwarantować kompleksowy charakter zestawienia, należy napomknąć o rankingu oferowanych ogłoszeń. Ponad 40 tysięcy komunikatów opublikowano w Warszawie, co jest rekordem spośród 10 analizowanych metropolii. Najgorszy wynik otrzymał Poznań, gdzie liczba anonsów nie przekroczyła 3 tysięcy.
Prognozy i portale pracy
Zapowiedzi przyszłego rynku zawodowego są bardzo ściśle powiązane z taktyką publikacji i wyszukiwania najkorzystniejszych posad. Dlaczego?
Szacuje się, że w perspektywie do 2025 roku, 75% ogólnoświatowej siły roboczej zostanie opanowana przez przedstawicieli generacji Y. Ten rodzaj kandydatów akcentuje specyficzne funkcjonowanie w obszarze zakładów pracy.
Pokolenie Y jest podatne na działanie nowoczesnej technologii, co przekłada się na łatwość i intuicyjność obsługi. Zdolność do szybkiego przyswajania innowacji można wykorzystać do realizacji zamierzonych celów przedsiębiorstwa.
Profesjonalne kadry zarządzania zasobami ludzkimi doskonale znają predyspozycje młodych kandydatów. Właśnie dlatego, korzystne oferty są umieszczane w środowisku mediów społecznościowych oraz popularnych portali ogłoszeniowych. Odpowiednia praca jest wówczas łatwa do zidentyfikowania, bardzo często z wykorzystaniem telefonów komórkowych oraz tabletów. Rezultatem świadomego podejścia do rekrutacji jest nawiązanie długotrwałego i korzystnego partnerstwa.