Dawniej część uczniów mogła tylko pomarzyć o tym, żeby na biologii tworzyć, a następnie oglądać preparaty pod mikroskopem, na geografii korzystać z interaktywnych map, które pozwalają na odkrywanie poszczególnych kontynentów, a na fizyce lub chemii przeprowadzać prawdziwe doświadczenia. Teraz w związku z rozwojem technologii i większą dostępnością różnorodnych urządzeń w wielu szkołach dzieci mają taką możliwość. W co wyposaża się nowoczesne pracownie przedmiotowe?

Jeszcze do niedawna wyposażenie pracowni szkolnych ograniczało się do krzeseł, stolików, tablicy kredowej oraz prostych pomocy naukowych, np. map, tablic z wzorami czy modeli anatomicznych. Teraz nowoczesne pracownie przedmiotowe mogą nie tylko ułatwiać zgłębianie tajników biologii lub geografii, lecz także zwiększać umiejętności badawcze uczniów i rozbudzać ich zainteresowanie nauką.

Jakie elementy można znaleźć w pracowni biologicznej, a jakie w językowej?

Wyposażenie pracowni biologicznej

W salach do biologii poza modelami anatomicznymi często znajdują się różne typy mikroskopów, plakaty prezentujące np. układy występujące w ludzkim organizmie, akwaria i terraria ze zwierzętami morskimi i lądowymi oraz przyrządy pomiarowe umożliwiające badanie środowiska naturalnego np. higrometry, czujniki temperatury, tętna, pH, dźwięku itp.

Jeśli uczniowe mają wykonywać eksperymenty, przydadzą się również przybory takie jak próbówki, pipety czy szalki Petriego, a także lupy i binokulary. W części pracowni można spotkać również specjalne stanowiska przeznaczone do doświadczeń.

Co jest niezbędne w pracowni chemicznej lub fizycznej?

A w co wyposaża się nowoczesne pracownie szkolne chemiczne lub fizyczne? Podobnie jak w salach biologicznych, w chemicznych albo fizycznych można skorzystać z różnorodnych przyrządów pomiarowych, np. mierników prądu, woltomierzy, oscyloskopów, czujników temperatury, ciśnienia gazu, przewodnictwa czy tlenu rozpuszczonego.

Wiele z nich ma wydzielone przestrzenie do eksperymentów, a w niektórych można znaleźć tablice lub monitory interaktywne, na których da się wyświetlać nie tylko tekst, lecz także grafiki i filmy.

Wyposażenie pracowni

Jak może wyglądać pracownia geograficzna?

Tablice i monitory są również jednym z kluczowych elementów wyposażenia nowoczesnych pracowni geograficznych. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania komputerowego z interfejsem do interaktywnych map i programów do analizy geograficznej można pokazywać uczniom np. jak zmienia się klimat, jak wyglądały ruchy migracyjne albo inne procesy, które zachodziły i ciągle zachodzą na Ziemi.

Ponadto w sali geograficznej przydają się również globusy i modele geologiczne obrazujące najważniejsze zjawiska.

Wyposażenie pracowni językowych

A co z pracowniami językowymi? W tych niezbędne są zestawy słuchawkowe i pulpity ucznia, dzięki którym uczniowie nie tylko mogą dokładnie słyszeć słowa wypowiadane przez nauczyciela, lecz także odpowiadać, regestrować dźwięk, a nawet kontaktować się wyłącznie z wybranymi dziećmi w trakcie pracy w grupach.

Gdzie kupić wyposażenie do nowoczesnych pracowni przedmiotowych? M.in. tu: https://aramisklep.pl/pl/c/Pracownie-przedmiotowe/454

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here